Dietetyka Online

Odpowiednia dieta i wysiłek fizyczny, to najlepsza droga do zdrowego ciała.

Zioła dla diabetyka

Zioła dla diabetyka

Wydaje się dość głupią kwestią. Przecież chory na cukrzycę typu drugiego nie zrezygnuje z zastrzyków insulinowych! Mimo to ziołolecznictwo poleca pewne środki wspomagające.

POKRZYWA ZWYCZAJNA

Delikatnie pobudza wydzielanie enzymów trzustkowych, przemianę materii i wydalanie szkodliwych produktów przemiany. Dzięki temu oczyszcza organizm.

Przez całe lato możemy parzyć jej dobrze wykształcone liście, wiosną i jesienią natomiast wykopane kłącza. Można z niej zrobić napar, lemoniadę, bądź… zupę!

MORWA BIAŁA

Ma bliźniaczo podobne właściwości, jednak niektórzy przypisują jej silniejsze działanie. Jest drzewem o wysokości do 12 metrów, o jasnych kwiaty i drobnych orzeszkach. Jeśli chorujecie na cukrzycę, powinniście szczególną uwagę zwrócić na listki. Zbieramy je do końca lipca, toteż warto się pospieszyć!

 

MNISZEK LEKARSKI

Pomijając już oczywiste regulowanie poziomu cukru we krwi, dba o obniżenie złego cholesterolu i trójglicerydów.  Idealnie wspomaga trawienie pokarmów tłustych, bogatych w węglowodany, toteż śmiało mogą po niego sięgnąć także nie – diabetycy.

Do sporządzenia wyciągu używamy całej rośliny. Jednak uważajcie, by zebrać poszczególne części o właściwej porze roku. Wiosną suszymy listki, latem kwitnące kwiaty, jesienią skupiam się na korzeniach.

 

CYNAMON

Może nie jest tak dostępny jak poprzednie trzy zioła, jednak silnie zmniejsza insulino-oporność komórek. Jak sprytnie przemycić go do diety? Cukrzycy nie mogą sobie pozwolić na szarlotkę, jednak wszechwiedzący internet oferuje wiele przepisów na napoje i desery z cynamonem.

 

Podsumujmy: jako diabetycy szczególnej troski nie możemy zrezygnować z zastrzyków insulinowych, jednak istnieją przynajmniej cztery zioła obniżające poziom cukru po jedzeniu. Dlatego wspomagajmy się bogactwami natury!

Dodaj komentarz