Dietetyka Online

Odpowiednia dieta i wysiłek fizyczny, to najlepsza droga do zdrowego ciała.

Wyciągi z ziół – zastosowanie rumianku

Wyciągi z ziół – zastosowanie rumianku

Rumianek to jedno z najpopularniejszych ziół. Jego właściwości łagodzą bóle brzucha i wspomagają trawienie. Jest stosowany w ziołolecznictwie i kosmetyce. Zatem na co jeszcze pomaga wyciąg z ziół rumianku?

Rumianek zawiera wiele cennych substancji, m. in.: olejki eteryczne, flawonoidy, sole mineralne, witaminę C i cholinę.Zaleca się jego picie osobom, które mają problemy żołądkowe i z jelitami. Jest także polecany dla osób nerwowych. Dzięki spiroeterowi i związkom kumaryny koi nerwy. Natomiast kąpiel z dodatkiem rumianku poprawi samopoczucie. Rumianek również stosuje się na wzdęcia, zapalenia pęcherza moczowego, hemoroidy.

Picie herbaty z rumianku zaleca się chorym na grypę lub osobom przeziębionym. Wyciąg z ziół pomaga zwalczyć infekcje, katar i kaszel. Natomiast inhalacja ciepłym powietrzem z wyciągiem z rumianku zmniejsza objawy przeziębienia. Rumianek można także płukać gardło. Ponadto rumianek zaleca się kobietom, które mają bolesne miesiączki, ponieważ pomaga łagodzić towarzyszący menstruacji ból. Zioło to łagodzi także mdłości.

 

Rumianek jest stosowany także w kosmetyce. Jest składnikiem kremów leczniczych, toników do twarzy. Osoby z blond włosami mogą stosować płukankę z rumianku. Dzięki czemu włosy będą miały połysk i nie będą wypadać. Jest również stosowany jako remedium na opuchliznę i przemęczenie oczu, ponieważ działa przeciwzapalnie. Łagodzi obrzęki i cienie pod oczami.

Dodaj komentarz