Dietetyka Online

Odpowiednia dieta i wysiłek fizyczny, to najlepsza droga do zdrowego ciała.

Top 5 właściwości waleriany

waleriana zioła

Top 5 właściwości waleriany

Waleriana to jedno z najbardziej znanych i najczęściej stosowanych w naturalnej medycynie ziół. Ze względu na swoje niezwykłe właściwości ma szerokie zastosowanie. Kiedy warto po nią sięgnąć? Oto top 5 niezwykłych właściwości waleriany.

waleriana zioła

1. Waleriana na dobry sen

Waleriana to najczęściej stosowany naturalny środek na bezsenność. Działa relaksująco, obniża napięcie, pomaga w zasypianiu. Co ciekawe, zmniejsza także ilość nocnych wybudzeń i wydłuża sen, ułatwiając pełną regenerację i zgromadzenie energii na nowy dzień.

2. Naturalny środek redukujący stres

Jej właściwości obniżające aktywność układu nerwowego pomagają także zwalczyć stres. Kozłek lekarski jest polecany osobom, które mają problem z wyciszeniem się i szukają naturalnego sposobu na relaks.

3. Waleriana działanie rozkurczające

Inne właściwości waleriany to obniżenie napięcia mięśni. Zioło działa rozkurczająco, przez co idealnie nadaje się na ból żołądka, ale także objawy związane z PMS-em czy miesiączką. Zmniejsza ból brzucha i poprawia samopoczucie.

4. Stymulacja nerek

Kozłek lekarski to zioło działające wiatropędnie. Pomaga organizmowi pozbyć się toksyn i stymuluje pracę nerek oraz wątroby.

5. Waleriana działanie przeciwzapalne

Zewnętrznie walerianę stosuje się również w dermatologii, zwłaszcza w leczeniu zapalenia skóry, łojotoku oraz łupieżu. Zioło redukuje ilość wydzielanego sebum i pomaga przywrócić skórze zdrowy, ładny wygląd.