Dietetyka Online

Odpowiednia dieta i wysiłek fizyczny, to najlepsza droga do zdrowego ciała.

Sposoby na pozbycie się zimnych dłoni i zapobieganie ich nawrotowi

zimne dłonie

Sposoby na pozbycie się zimnych dłoni i zapobieganie ich nawrotowi

Nadszedł sezon zimowy. Od zmieniających się temperatur do spędzania większej ilości czasu w pomieszczeniach, miesiące zimowe mogą przynieść wiele wyzwań dla osób, które cierpią z powodu zimnych dłoni i stóp. Nawet jeśli masz koc elektryczny na łóżku i grzejnik w domu, nadal możesz doświadczać oznak tego stanu, takich jak spierzchnięte usta i popękana skóra. Co jest przyczyną tego stanu? I jak sobie z nią radzić? W tym wpisie odpowiemy na te pytania i zaoferujemy kilka praktycznych wskazówek, jak pozbyć się zimnych rąk – lub przynajmniej jak radzić sobie z nimi na tyle długo, by nie wpływały negatywnie na Twoje samopoczucie.

Co to są zimne ręce?

Zimne ręce zdarzają się, gdy temperatura Twojego ciała jest niższa niż temperatura skóry. Nawet jeśli Twoje dłonie mogą być chłodne, są one nadal ciepłe w porównaniu z resztą ciała. Dlatego też dłonie mogą być zimne, gdy dotkniesz czegoś ciepłego, np. filiżanki gorącej herbaty. Szczególnie uciążliwy dla zimnych dłoni jest fakt, że dłonie i stopy są często pierwszymi miejscami, na których pojawiają się oznaki starzenia. Są to zmarszczki, plamy starcze oraz szorstka, sucha skóra.

Dlaczego masz zimne dłonie?

Jeśli masz zimne dłonie, być może wywołujesz swoją własną reakcję poprzez noszenie zbyt dużej ilości ubrań lub nieodpowiedniej pary rękawiczek.

Inną możliwą przyczyną tego stanu jest zmniejszenie ilości krwi dopływającej do rąk. Może się to zdarzyć, gdy nie poruszasz rękami wystarczająco często lub gdy zbyt długo pozostajesz zwinięty w kłębek.

Więcej o przyczynach zimnych dłoni możesz przeczytać tutaj

Jak pozbyć się zimnych rąk?

  • Jeśli masz zimne dłonie, noszenie rękawiczek podczas wykonywania prac domowych może zapewnić dodatkowe ciepło. Jeśli nie masz rękawiczek, możesz użyć skarpetek, ogrzewaczy do rąk lub butelki z gorącą wodą zawiniętej w ręcznik. Wykonaj kilka ćwiczeń rozciągających, aby odmrozić dłonie i nadgarstki.
  • Dodaj więcej olejków eterycznych do swojej rutyny. Podczas gdy olejki są świetne z wielu powodów, mogą pomóc Twoim dłoniom pozostać cieplejszymi ze względu na ich naturalne właściwości, które pomagają zwiększyć przepływ krwi.
  • Noś lżejsze warstwy, gdy temperatura jest niska.
  • Utrzymuj dłonie i stopy w cieple dzięki skarpetom, kocom i szalikom. Przykryj dłonie parą rękawiczek, gdy wykonujesz czynności, które pozostawiają dłonie odkryte, takie jak robienie na drutach lub malowanie.
  • Unikaj nadmiernego mycia rąk. Kiedy Twoje ręce są suche, są znacznie cieplejsze niż kiedy są mokre. Jeśli zmywasz naczynia lub wykonujesz inne zadania, myj ręce rzadziej.
  • Noś rękawiczki, gdy wykonujesz czynności, w których ręce są odsłonięte, takie jak malowanie, praca w ogrodzie lub zabawa z dziećmi.
  • Upewnij się, że jesteś nawodniony. Odwodnienie może powodować uczucie chłodu na dłoniach. Pij wodę przez cały dzień i dodaj do niej kilka kropli olejku cytrusowego, aby utrzymać nawodnienie organizmu i ogrzać dłonie.
  • Noś bieliznę termiczną i skarpety. Może to zabrzmieć jak lekkie przegięcie, ale noszenie skarpet termicznych podczas noszenia lżejszej warstwy odzieży może pomóc w zatrzymaniu ciepła ciała i utrzymaniu cieplejszych dłoni.
  • Ogrzewaj ręce za pomocą podgrzewanej butelki z wodą lub ciepłego ręcznika. Możesz nawet trzymać parę rękawiczek w samochodzie lub w biurze, aby zawsze być przygotowanym na wszelkie przyziemne zadania.

Zimne dłonie – problem tylko zimowych miesięcy?

Zimne ręce są częstym problemem w miesiącach zimowych. Może to być spowodowane spadkiem temperatury ciała, zmniejszonym przepływem krwi lub noszeniem zbyt wielu warstw. Zimne ręce często pokazują oznaki starzenia się, więc ważne jest, aby dbać o swoje ręce, jeśli je masz. Istnieje wiele sposobów na zapobieganie i pozbycie się zimnych rąk, w tym noszenie rękawiczek podczas wykonywania czynności, które narażają dłonie, dodawanie olejków eterycznych do swojej rutyny i zerwanie z relacjami, które nie chcą się ruszyć. Ważne jest, aby pamiętać, że te ręce są jeszcze ciepłe, więc to jest w porządku, jeśli czujesz się trochę chłodno, gdy coś dotknąć. Dzięki tym wskazówkom, możesz pozbyć się zimnych rąk i zapobiec ich powrotowi.