Olejki eteryczne do inhalacji
Wiele olejków eterycznych ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, dlatego wykorzystywane są do łagodzenia objawów infekcji górnych dróg oddechowych. Rozrzedzają również zalegającą wydzielinę, więc pozwalają szybciej pozbyć się uporczywego kaszlu.
Jakie olejki eteryczne nadają się do inhalacji?
W przypadku infekcji dróg oddechowych, czy przeziębienia można wykonać inhalacje z olejku eukaliptusowego lub miętowego. Te dwa najlepiej sprawdzą się przy zatkanym nosie i gęstym katarze zatokowym. Oddychanie ułatwi również inhalacja z olejku sosnowego.
Działanie antyseptyczne wykazują też olejek rozmarynowy i tymiankowy. W przypadku uporczywego kaszlu sprawdzi się olejek anyżowy. Inhalacji nie wolno wykonywać bezpośrednio przed snem, ponieważ prowokują kaszel produktywny, który może utrudniać nocny odpoczynek.
Osobom, które są wrażliwe na zapachy poleca się inhalacje z olejku z drzewa herbacianego. Jest najbardziej delikatny i nie spowoduje podrażnień błony śluzowej nosa.
Jak robić inhalacje z olejków eterycznych?
Do wykonania inhalacji olejkami eterycznymi nie potrzeba specjalistycznego sprzętu. Wystarczy miska lub garnek z gorącą wodą oraz ręcznik do zakrycia głowy podczas wdychania oparów.
Aby przygotować inhalację należy do pół litra wody wkropić około 30 kropel olejku. Najlepiej na początku sprawdzić, czy przygotowany napar nie jest zbyt mocny i nie podrażnia oczu oraz nosa. To może się zdarzyć w przypadku olejku miętowego lub eukaliptusowego.
Do inhalacji można wykorzystać inhalator lub nebulizator. Należy jednak pamiętać o tym, że olejki eteryczne mają dość intensywny aromat i urządzenie trzeba będzie przepłukać po wykonaniu zabiegu. Można w tym celu użyć soli fizjologicznej – umieścić ją w pojemniku do inhalacji i uruchomić urządzenie na około 10 minut.
Na noc obok łóżka można położyć kompres nasączony olejkiem. Jego aromat ułatwi oddychanie w pozycji leżącej. Gazik, na którym znajduje się kilkanaście kropel olejku można również przykleić plastrem do poduszki lub piżamy. Należy jednak pamiętać o tym, że olejek może zostawić na tych materiałach trwały ślad.
Przeciwwskazania do inhalacji z olejków eterycznych?
Dzieci oraz kobiety w ciąży nie powinny używać olejków eterycznych bez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. W wypadku dzieci wskazane jest użycie mniejszej ilości preparatu, aby nie podrażniać błon śluzowych.
Przy ciężkich zakażeniach, przy których występuje gorączka, stosowanie olejków eterycznych nie jest zalecane.
Jeśli objawy chorobowe utrzymują się powyżej pięciu dni, należy udać się do lekarza – być może konieczne okaże się włączenie środków farmakologicznych.