Nawłoć kanadyjska – właściwości lecznicze i zastosowanie
Choć nawłoć kanadyjska, jak sama jej nazwa wskazuje, pochodzi z Ameryki Północnej, a konkretnie z Kanady, również w Europie można ją spotkać. Jest tutaj gatunkiem inwazyjnym i stopniowo wypiera z niszy ekologicznej spokrewniony gatunek nawłoci pospolitej, znany również jako polska mimoza.
Solidago canadensis, bo tak właśnie brzmi łacińska nazwa gatunkowa nawłoci kanadyjskiej, wyróżnia się cennymi właściwościami leczniczymi, w związku z czym znajduje zastosowanie w naturalnych metodach leczenia bólu, dolegliwości układu moczowego, infekcji oraz szeregu innych schorzeń i dolegliwości. Jakie sekrety kryje ta niepozorna roślina i jak można wykorzystać jej korzystne działanie na ludzki organizm?
Nawłoć kanadyjska – co to za roślina?
Nawłoć kanadyjska to roślina wieloletnia, z punktu widzenia taksonomii należąca do rodziny astrowatych. Jej sztywne, puste w środku łodygi osiągają wysokość do 1,5 metra, są nagie lub pokryte włoskami. Blaszka liściowa ma kształt wydłużony, lancetowaty, z kolei kwiaty skupione są w koszyczkach po 5 do 14 sztuk. W małych, jednonasiennych owocach (określanych jako niełupki) kryją się jej drobne nasiona.
Nawłoć kanadyjska występuje na pastwiskach, polach, obrzeżach lasów oraz w pobliżu rzek, a także terenów zabudowanych i w inny sposób przekształconych przez człowieka, np. w pobliżu dróg. W źródłach wiedzy z zakresu medycyny ludowej można spotkać ją pod nazwą „Drzewka Matki Boskiej”.
Lecznicze właściwości nawłoci kanadyjskiej
Już wieki temu rdzenni Amerykanie, specjaliści od medycyny ludowej, przygotowywali z nasion i korzeni nawłoci kanadyjskiej wyciąg o prozdrowotnych właściwościach, stosowany wewnętrznie, wzmacniający, pobudzający i odtruwający organizm, a także napar wykorzystywany w leczeniu przeziębienia oraz stosowany zewnętrznie w formie łagodzących ból okładów na obolałe miejsca. Wywodzący się z Kanady gatunek nawłoci ma bardzo podobne właściwości do polskiej mimozy, a składa się na nie m.in. działanie:
- przeciwbólowe
- przeciwzapalne
- antybakteryjne
- przeciwgrzybicze
- moczopędne
- przeciwkaszlowe
Właściwości te wynikają ze stosunkowo wysokiej zawartości w nawłoci kanadyjskiej przeciwutleniaczy (antyoksydantów), flawonoidów, saponin oraz mikro- i makroelementów.
Jak wykorzystać prozdrowotne działanie nawłoci kanadyjskiej?
Z suszonej nawłoci kanadyjskiej można sporządzić napar lub spirytusową nalewkę. Takie preparaty mogą być z powodzeniem wykorzystywane przy różnego rodzaju schorzeniach i dolegliwościach, takich jak m.in.:
- zapalenie pęcherza moczowego
- kamica nerkowa
- krwiomocz, białkomocz
- kaszel
- infekcje wirusowe (np. grypa), bakteryjne i grzybicze
- astma oskrzelowa
- bóle reumatyczne
- stany zapalne skóry oraz śluzówki jamy ustnej i gardła
- trądzik
Napar można stosować zewnętrznie w sposób miejscowy lub wewnętrznie – wówczas nie powinno się przekraczać ilości dwóch filiżanek naparu dziennie. Warto także wiedzieć, że taka herbatka z nawłoci może pomóc w regulacji ciśnienia tętniczego oraz pracy przewodu pokarmowego. Z kolei nalewką można raczyć się w ilości do 20-30 kropel trzykrotnie w ciągu doby. Należy pamiętać, by nalewkę przed spożyciem rozcieńczyć w letniej wodzie.