Dietetyka Online

Odpowiednia dieta i wysiłek fizyczny, to najlepsza droga do zdrowego ciała.

Miód słonecznikowy – właściwości i zastosowanie

Miód słonecznikowy - właściwości i zastosowanie

Miód słonecznikowy – właściwości i zastosowanie

Miód to produkt pszczół – produkt naturalny o dobroczynnych właściwościach prozdrowotnych. Jakie właściwości ma miód słonecznikowy?

Co to jest miód słonecznikowy i jak się go robi?

Miód to naturalny produkt pszczół, pozyskiwany z nektaru lub spadzi z drzew. Miód słonecznikowy to typowy miód nektarowy – pszczoły najpierw pozyskują nektar z kwiatów słonecznika, które następnie są przechowywane w dojrzałych ulach. Gotowy miód słonecznikowy pozyskiwany jest w wyniku przemian biochemicznych. Jego smak jest dość delikatny, nawet łagodny do miodu. Jest żółty i bardzo intensywny. Właściwości tego miodu wskazują na jego wysoką wartość.

Właściwości miodu słonecznikowego?

Miód jest bogaty w węglowodany – głównie glukozę i fruktozę. Warto podkreślić, że miód, o którym mowa, prawie nie zawiera sacharozy. Dodatkowo zawiera niewielkie ilości witamin i minerałów. Są jednak inne zawarte w nim związki prozdrowotne, w tym kwasy organiczne, flawonoidy i enzymy. Ten ostatni w szczególności nadaje miodowi silne właściwości antybiotyczne, antybakteryjne i przeciwdrobnoustrojowe. Najwyższe stężenia tych dobroczynnych związków stwierdzono w miodzie słonecznikowym z Hiszpanii, Francji i Włoch. Polecany do stosowania profilaktycznego i wspomagającego leczenie infekcji bakteryjnych, przeziębienia i grypy. Jest to jednak podstawowa cecha miodu, która jest zasadniczo wspólna dla wszystkich odmian. Miód słonecznikowy można zakupić w sklepie pod adresem https://fitorsweet.pl/miody/miod-slonecznikowy.

miód słonecznikowy w dużym szklanym słoiku

Miód słonecznikowy – zastosowanie

Miód słonecznikowy jest dobry dla układu oddechowego. Dlatego polecany jest przy schorzeniach nosa, gardła, zatok, oskrzeli i płuc. To także produkt łagodny dla żołądka, wspomaga regenerację wyściółki przewodu pokarmowego oraz odżywia układ pokarmowy (gdy brak apetytu utrudnia uzupełnianie posiłków). Miód warto również stosować u osób starszych, rekonwalescentów i sportowców – czyli u tych, którzy potrzebują łatwiej przyswajalnej energii. Miód ten może być używany na wiele sposobów, np. jako dodatek do deserów, herbaty, pieczywa/chrupek lub jako dodatek do koktajli lub owsianki. Należy jednak zawsze pamiętać, że miodu, niezależnie od jego rodzaju, nigdy nie należy wystawiać na działanie temperatury powyżej 40 stopni. Wyższe temperatury niszczą pożyteczne enzymy w miodzie i zmniejszają jego właściwości antybakteryjne.