Dietetyka Online

Odpowiednia dieta i wysiłek fizyczny, to najlepsza droga do zdrowego ciała.

Dla kogo jest mąka pszenna razowa?

mąka pszenna razowa

Dla kogo jest mąka pszenna razowa?

Mąka pszenna razowa stanowi alternatywę dla tradycyjnej mąki. Wybierana jest przede wszystkim przez osoby poszukujące zdrowych produktów. Dzięki jej właściwościom świetnie sprawdza się do przygotowywania klasycznych dań i wypieków na bazie mąki: ciast, pieczywa, naleśników. Jest jednak zdrowsza i zawiera więcej cennych składników odżywczych.

Jakie są właściwości mąki pszennej razowej?

mąka pszenna razowa

Mąka pszenna razowa z https://fitorsweet.pl/produkty-zbozowe/maki-i-skrobie/maka-pszenna/maka-pszenna-razowa powstaje w procesie mielenia, w którym nieoczyszczone ziarna pszenicy, wraz z łuskami, kiełkiem i jądrem zostają zmielone. Dzięki temu mąka jest bogatsza w składniki odżywcze. Jest cennym źródłem:

  • błonnika, który reguluje pracę jelit, przyspieszając przemianę materii. Składnik szczególnie ważny w przypadku osób cierpiących na zaparcia,
  • minerały takie jak: fosfor, cynk, żelazo. Wpływają korzystnie na pracę organów takich jak serce i mózg, a także usprawniają pracę układu pokarmowego.

Ponadto mąka pełnoziarnista zawiera mniej skrobi, co wpływa pozytywnie na funkcjonowanie organizmu. Skrobia to składnik, który pęcznieje w żołądku, tworząc kleistą masę utrudniającą, a w niektórych przypadkach uniemożliwiającą proces trawienia, co może wywoływać poważne konsekwencje zdrowotne.

Mąka pszenna razowa – zastosowanie

Mąka pszenna razowa jest świetnym zamiennikiem dla powszechnie znanej mąki pszennej. Dzięki zamianie na wersję razową, można zadbać o swoje zdrowie, nie rezygnując z wypieków, pieczywa czy ciast. Mąka pełnoziarnista świetnie sprawdza się do przygotowywania tradycyjnych potraw, do których stosowana jest mąką pszenna. Z tym wyjątkiem, że dania są zdrowsze i bogatsze w składniki odżywcze.