Dietetyka Online

Odpowiednia dieta i wysiłek fizyczny, to najlepsza droga do zdrowego ciała.

Czym jest arnika i co może zrobić dla Twojego zdrowia?

arnika

Czym jest arnika i co może zrobić dla Twojego zdrowia?

Arnika jest małą, wieloletnią rośliną o żółtych i pomarańczowych kwiatach, która pochodzi z górskich regionów Europy, Azji i Ameryki Północnej. Ludzie często wykorzystują arnikę ze względu na jej właściwości lecznicze jako środek domowy OTC na siniaki, skaleczenia, zwichnięte mięśnie lub bóle stawów. Ten artykuł wyszczególnia wszystko, co musisz wiedzieć o tej fascynującej roślinie i jej potencjalnych korzyściach zdrowotnych.

Jak działa arnika?

Arnika jest ziołem, które jest wykorzystywane do swoich właściwości leczniczych od 1800 roku. Została wykorzystana do leczenia różnych problemów, takich jak zwiększenie przepływu krwi, zmniejszenie obrzęku i leczenie bólu. Stwierdzono, że arnika jest najbardziej skuteczna, gdy jest stosowana krótko po urazie, ponieważ pomaga naprawić uszkodzoną tkankę i zmniejszyć stan zapalny.

Arnika jest rośliną, która zawiera wiele aktywnych związków, w tym flawonoidy, kumaryny, laktony seskwiterpenowe i fenole. Uważa się, że związki te są źródłem jej właściwości leczniczych. Flawonoidy to związki, które występują we wszystkich roślinach i nadają kwiatom ich kolor. Wykazano, że mają one właściwości przeciwzapalne. Kumaryna jest związkiem, który znajduje się w olejkach kwiatów arniki. Wykazano, że ma właściwości rozrzedzające krew i była stosowana w leczeniu wielu różnych schorzeń. Laktony seskwiterpenowe to związki, które okazały się mieć działanie przeciwzapalne. Fenole to związki, które mają działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne.

Korzyści zdrowotne z arniki

Arnika jest często stosowana w leczeniu bólu mięśni i stanów zapalnych. Została zbadana pod kątem jej zastosowania w gojeniu siniaków. Arnika została również zbadana pod kątem jej zastosowania w zmniejszaniu obrzęku oczu i skóry. Jednak nie ma wystarczających dowodów, aby określić skuteczność arniki dla jakichkolwiek warunków zdrowotnych.

Więcej o korzyściach zdrowotnych arniki przeczytasz w Encyklopedii Ziół LekiNatury.pl.

Jak stosować arnikę dla swojego zdrowia?

Arnika jest domowym środkiem, który może leczyć drobne bóle. Uważa się, że zmniejsza obrzęk i otwiera naczynia krwionośne, co prowadzi do zwiększenia przepływu krwi. Może być stosowany na skórę na drobne cięcia, siniaki lub zwichnięcia. Można również połknąć tabletki lub kapsułki z arniki na krwawienie wewnętrzne lub wrzody żołądka. Bądź ostrożny przy stosowaniu arniki na wrażliwą skórę lub otwarte rany. Zioło może wywołać reakcję alergiczną u niektórych osób.

Możesz znaleźć arnikę w kremach, żelach i maściach. Te formy arniki są bardziej skuteczne niż tabletki lub kapsułki, ponieważ są one wchłaniane przez skórę. Możesz użyć arniki na skórze, urazach mięśni lub w dowolnym miejscu, które jest bolesne. Nie są znane skutki uboczne arniki, więc jest bezpieczny do stosowania na skórę.