Dietetyka Online

Odpowiednia dieta i wysiłek fizyczny, to najlepsza droga do zdrowego ciała.

Często podróżujesz i masz problemy ze snem? – mogą ci pomóc naturalne leki nasenne

leki na uspokojenie po podróży

Często podróżujesz i masz problemy ze snem? – mogą ci pomóc naturalne leki nasenne

Jet lag jest zjawiskiem dość powszechnym, powoduje zaburzenie rytmu dobowego, bezsenność w nocy i nadmierną senność w ciągu dnia. Związany jest ze zmianą rytmu dobowego oraz częstymi podróżami samolotem. Melatonina jest hormonem wytwarzanym w szyszynce, zatem występuje naturalnie w organizmie. Zjawisko jet lag powoduje jej zaburzenia i kłopoty z koncentracją, a także poczucie dezorientacji. Jednak poziom melatoniny w takiej sytuacji można uzupełnić stosując leki uspokajające bez recepty, zawierające melatoninę.

Leki na uspokojenie o działaniu nasennym – przywrócenie prawidłowego rytmu dobowego

Praca zmianowa i zaburzenia w rytmie dobowym tym spowodowane, a dodatkowo stres mogą powodować zaburzenia snu. Uzupełnienie hormonu melatoniny może pomóc zasnąć kilka godzin wcześniej. Naturalne wytwarzanie melatoniny przypada między 24 a 3 w nocy. To dlatego osoby pracujące na zmiany, a także często zmieniające strefy czasowe mają problemy z zasypianiem.     

Melatonina – nie przekraczaj dziennej dawki, gdyż leki nasenne mogą powodować szereg objawów niepożądanych    

Zalecana dawka melatoniny to nie więcej niż 2 mg na dobę. Przyjmowanie większych dawek może spowodować bóle głowy, nadmierną senność, problemy z koncentracją, uczucie niepokoju czy nawet stany depresyjne. Melatoniny nie powinno się stosować dłużej niż przez kilkanaście tygodni, aby nie zaburzyć całkowicie naturalnej produkcji tego hormonu.

Dodaj komentarz